Consensus facit legem – Zgoda tworzy prawo
Najczęściej zadawane pytania - Świadek w sprawie, kto może nim zostać?
Świadek w sprawie, kto może nim zostać?

Świadkiem w procesie sądowym może zostać każdy, kto jest w stanie udzielić jakichkolwiek informacji dowodowych, mających znaczenie dla naszej sprawy. Wszystkie sądowe procesy wymagają zebrania dowodów, szczególnie ważnymi są zeznania świadków, gdyż pozwalają one sędziemu na dostrzeżenie więcej aspektów, niż dowody rzeczowe. Wszystkie zeznania obciążające stronę pozwaną są bardzo przydatne, dlatego też prawnicy usilnie namawiają do wskazywania osób mających jakikolwiek związek ze sprawą.

Często na własną rękę ambitni adwokaci poszukują osób mających znaczenie dla oczekiwanego przebiegu sprawy sądowej. Na osobie wezwanej w charakterze świadka ciąży prawny obowiązek zeznawania, sankcjonowany stosowaniem środków przymusu procesowego. To oznacza, że nie trzeba pytać powoływanego świadka o zgodę na zeznawanie, jednak w dobrym tonie jest uprzedzenie go o wezwaniu. Strony wskazują świadków w piśmie procesowym. Obowiązek zeznawania nie ciąży jedynie na: obrońcy, osobie duchownej, która pozyskała informacje w trakcie spowiedzi, oraz personelu medycznym. Częściowo można zwolnić z zeznań wszystkie osoby zobowiązane do zachowania tajemnicy państwowej, służbowej lub zawodowej. Rolą świadka jest zeznawanie całej prawdy, zgodnie ze złożonym przed sadem przyrzeczeniem.

Składanie fałszywych zeznań lub zatajenie ich podlega karze do lat 3.

KontaktSzybka porada
SONDA
Obecne zarobki sędziów i prokuratorów są:
wystarczające
zbyt wysokie
za niskie
Zobacz wyniki
Wróć do głosowania
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY
W dzisiejszych czasach, coraz trudniej jest uzyskać zgodę na udzielenie kredytu mieszkaniowego. Banki wiedzą, że klienci nie są już tak pewni. Potrzebują jakiegoś zabezpieczenia, potwierdzenia spłaty swoich należności. Dlatego też, coraz częściej, wielu ludzi decyduje się na...
Bardzo często kobiety chcąc zrobić na złość byłemu partnerowi utrudniają mu widywanie się z ich wspólnym dzieckiem. Nawet jeśli widzenia zagwarantowane są sądownie, bardzo często dochodzi do omijania tych postanowień przez rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem. 
Osoby potrzebujące pomocy prawnej coraz częściej wykorzystują do tego internet – nic dziwnego, jest to o wiele wygodniejsze, mniej czasochłonne niż wizyty w kancelariach prawnych, a przede wszystkim – tańsze. I to o wiele, biorąc pod uwagę, że pomoc prawna na forach...
undicom.pl
tworzenie stron internetowych katowice
created by