Consensus facit legem – Zgoda tworzy prawo
Najczęściej zadawane pytania - Prawo do mieszkania komunalnego
Prawo do mieszkania komunalnego

Z roku na rok młodym osobom jest coraz trudniej się usamodzielnić, a przepisy dotyczące prawa do lokalu komunalnego są coraz bardziej zaostrzone pod względem wymogów. Nawet jeśli spełniamy kryteria założone w uchwałach gminnych, to zwykle gminy nie dysponują taka ilością wolnych lokali jak kolejka oczekujących na mieszkanie. Alternatywą dla zdesperowanych młodych małżeństw jest mieszkanie na kredyt, budowa domu lub jego zakup dzięki dostępności kredytów hipotecznych na spłatę nawet trzydziestu lat. Jednakże sytuacja taka dotyczy tylko osób, które mogą sobie pozwolić na takie ryzyko i wykazują odpowiednią zdolność kredytową, o którą nie jest w dzisiejszych czasach zbyt łatwo.

Poza obowiązkiem tworzenia warunków do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych mieszkańców danej gminy, na samorządzie ciąży również obowiązek dostarczenia lokalu w określonych sytuacjach, jak dotychczasowy budynek przeznaczony do rozbiórki lub kapitalnego remontu, osobom eksmitowanym w zakresie lokali socjalnych, które mogą być o obniżonym standardzie. W sytuacji kiedy gmina tymczasowo nie jest w stanie zapewnić lokalu zamiennego, czy socjalnego lokatorom, właścicielowi należy się odszkodowanie (przepis w prowadzony przez uwzględnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 maja i 11 września 2006 roku).

Mieszkania komunalne z zasobu gminy przyznawane są osobom o niskich dochodach na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów, m. in. art 4. kolejność przyznania lokalu komunalnego zależy przede wszystkim od konkretnej sytuacji mieszkaniowej wnioskodawcy i nie są to przepisy ujednolicone dla całego kraju. Zaletą takich mieszkań jest stosunkowo niski czynsz w porównaniu z najmem mieszkania o podobnym metrażu i standardzie z rynku nieruchomości prywatnych. Niemniej na otrzymanie lokalu z zasobu gminy czeka się niekiedy po kilkanaście lat. Z pewnością szanse się zwiększają wraz z udokumentowaną trudną sytuacją mieszkaniową, posiadaniem małoletnich dzieci na niewielkim metrażu lub zamieszkaniem wraz z osobą niepełnosprawną. Również pierwszeństwo przyznawane jest wychowankom domów dziecka i matkom samotnie wychowującym dzieci, jednakże prawo złożenia wniosku o lokal komunalny przysługuje każdemu mieszkańcowi danej gminy, a nawet niekoniecznie mieszkańcowi, ale osobie zamiarującej się w niej osiedlić na stała.
 

KontaktSzybka porada
SONDA
Obecne zarobki sędziów i prokuratorów są:
wystarczające
zbyt wysokie
za niskie
Zobacz wyniki
Wróć do głosowania
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY
Remont części wspólnej nieruchomości
Każdy, kto posiada lokal w budynku, w którym jest ich więcej, jest częścią swego rodzaju wspólnoty. Zwykle użytkuje nie tylko swoją nieruchomość ale także wiele innych miejsc i urządzeń wchodzących w skład części wspólnej. Kiedy ulegnie zniszczeniu coś z...
Jak oblicza się wysokość zachowku?
Aby obliczyć wysokość zachowku należy wziąć pod uwagę wartość schedy, którą otrzymaliby spadkobiercy, gdyby zostali wskazani w testamencie w przypadku dziedziczenia ustawowego. Schedą określa się spadek materialny i nie materialny pozostawiony po zmarłym. 
Kiedy czyjeś mienie zostanie uszkodzone w wyniku wypadku, może ubiegać się on o odszkodowanie. Jego wysokość ustalana jest na podstawie wyceny poniesionych szkód. Proces ten zależne jest od wariantu, na którym zawarto umowę o ubezpieczeniu mieszkania.
undicom.pl
tworzenie stron internetowych katowice
created by