Consensus facit legem – Zgoda tworzy prawo
Najczęściej zadawane pytania - Prawo do bezpłatnej opieki medycznej dzieci do lat 18
Prawo do bezpłatnej opieki medycznej dzieci do lat 18

Bardzo głośno mówi się o bezpłatnym dostępie do służby zdrowia, jednakże w praktyce sprawy się komplikują. Nie dość, że Narodowy Fundusz Zdrowia ogranicza kontrakty na poszczególne świadczenia i na różnego typu wizyty i konsultacje, badania specjalistyczne trzeba czekać w ogromnych kolejkach, to w dodatku okazuje się, że darmowy dostęp dzieci do lat 18 w placówkach medycznych to fikcja. Placówki NZOZ-u żądają od rodziców nawet niemowląt licznych dokumentów poświadczających ubezpieczenie.

Tymczasem doubezpieczenie dziecka przy rodzicami nie jest jedynie formalnością, gdy rodzice nie mają ubezpieczenia z różnych względów, nie pracują i nie są w stanie wykazać się dokumentami niezbędnymi do ubezpieczenia dziecka. Rozwiązaniem jest dopuszczenie ubezpieczenia dzieci przez dziadków, posiadających pracę lub rentę, emeryturę, co ratuje wiele osób, jednakże co z przepisami stanowiącymi o bezpłatnym dostępie do opieki medycznej nieletnich? Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 z późniejszymi zmianami stanowi w swych zapisach, że dzieci do 18 roku życia mają prawo skorzystać z opieki medycznej bez wykazywania dowodów ubezpieczenia.

Warunkiem do skorzystania z uprawnienia na mocy ustawy art 2 jest wykazanie się polskim obywatelstwem i zamieszkanie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Placówki medyczne często żądają dokumentów ubezpieczenia dzieci, nie rozumiejąc faktu, że dziecko może nie mieć możliwości ubezpieczenia, gdyż rodzice pracują na przykład na umowę o dzieło bez odprowadzania składek do ZUS. Zgodnie z przepisami ustawy można powołać się wówczas na prawo do bezpłatnej opieki medycznej dzieci, a NZOZ nie ma prawa pobrać opłaty za usługę ani odmówić udzielenia pomocy, wykonania świadczenia.

W podobnej sytuacji są kobiety w ciąży i połogu, które mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej bez względu na posiadanie lub nie posiadanie tytułu do ubezpieczenia, dokumentów zgłoszenia i dowodów ubezpieczenia zdrowotnego.

KontaktSzybka porada
SONDA
Obecne zarobki sędziów i prokuratorów są:
wystarczające
zbyt wysokie
za niskie
Zobacz wyniki
Wróć do głosowania
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY
Samodzielne zakupy naszych dzieci
Każdej mamie na pewno wielokrotnie zdarzyło się wysłać swoją pociechę po chleb, gazetę, śmietanę, czy inne drobne zakupy codziennej potrzeby. Z perspektywy prawa, dziecko do ukończenia 13 roku życia nie ma zdolności do czynności prawnych. 
Szkolenie, którego podstawowymi założeniami jest przedstawienie kursantom zarysu wybranych zagadnień związanych z gospodarczym obrotem w zakresie prawa karnego, prawa cywilnego, prawa handlowego a także powiązań z prawami własności przemysłowej i prawem autorskim. Kursanci...
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd orzeka rozwód w momencie, kiedy następuje u wnoszących pozew trwały i długotrwały rozpad pożycia małżeńskiego. Jednak sędzia odmówi orzeczenia o rozwodzie w chwili, gdy strona niewinna rozpadowi małżeństwa...
undicom.pl
tworzenie stron internetowych katowice
created by