Consensus facit legem – Zgoda tworzy prawo
Najczęściej zadawane pytania - Obowiązek meldunkowy a brak możliwości meldunku w wynajętym mieszkaniu
Obowiązek meldunkowy a brak możliwości meldunku w wynajętym mieszkaniu

Coraz więcej mówi się o zniesieniu obowiązku meldunkowego, już dziś przepisy w tym zakresie są o wiele bardziej liberalne, niż kilka lat temu. Niejako czasy i coraz powszechniejsze sytuacje osób bez możliwości zameldowania w miejscu pobytu wymuszają taki stan rzeczy.

Mimo wszystko nadal obowiązuje dowód osobisty jako dokument tożsamości. Według prawa jest on równorzędny paszportowi, jednakże wiele urzędów, zwłaszcza banków i innych instytucji nie honoruje paszportu jako jedynego dokumentu tożsamości. Paszport dopuszczony jest jedynie jako drugi dokument poza dowodem osobistym. Nastręczać może to wielu utrudnień i niestety nic w tej kwestii zmianom nie ulegnie, nadal posiadanie dowodu osobistego będzie obowiązkiem pełnoletniego obywatela oraz osoby z ukończonym 15 rokiem życia, która podjęła pracę zarobkową. Mimo iż w planach już nie tak odległych zlikwidowany ma zostać obowiązek meldunku, to dowód osobisty nadal będzie dokumentem tożsamości, bez względu na to czy dana osoba wykaże się meldunkiem, czy też nie i z jakich przyczyn. Aktualnie każda osoba ma obowiązek zameldować się w miejscu pobytu, czy to na pobyt stały, czy tymczasowy. Obowiązek meldunkowy powstaje wraz z upływem trzeciej doby pobytu w danym lokalu, co dotyczy również obiektów hotelarskich o skróconym terminie do 24 godzin pobytu.

 

Poza zniesieniem opłaty za wydanie nowego dowodu osobistego w związku z aktualizacją danych, zgubieniem, kradzieżą itp. aktualnie można wyrobić sobie dokument tożsamości bez adresu zameldowania, jeżeli takowej możliwości nie posiadamy. Zazwyczaj osobami takimi są wynajmujący mieszkania od właścicieli, którzy nie zgadzają się na meldunek w danym miejscu. Mimo iż obowiązek meldunkowy istnieje nadal, to przepisy regulujące te kwestię są o wiele bardziej elastyczne. Od 1 stycznia 2014 roku wchodzi w życie przepis ustawy o ewidencji ludności znoszący obowiązek meldunkowy, przy czym nowa ustawa zaczyna obowiązywać już 1 stycznia 2012 roku. Zgodnie z zapisami ustawy ulegnie zmianom system rejestracji PESEL, który będzie spełniał funkcję podstawowej ewidencji ludności, bez informacji o miejscu zamieszkania, wjazdu i wyjazdu z kraju.

Póki co uproszczone zostały procedury wymeldowania i zameldowania obywatela, skracając wizyty w urzędach do jednej w urzędzie właściwym dla zameldowania, gdzie automatycznie można się wymeldować z poprzedniego miejsca zameldowania.

KontaktSzybka porada
SONDA
Obecne zarobki sędziów i prokuratorów są:
wystarczające
zbyt wysokie
za niskie
Zobacz wyniki
Wróć do głosowania
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY
Lorem Ipsum is simply
Aenean elementum vehicula lacus, ac tempor ipsum pellentesque at. In ornare tortor vitae justo congue ut viverra justo fermentum. Cras ultrices mattis ante. Nam imperdiet sodales justo, non semper ipsum tincidunt nec. Etiam at ligula mauris. Sed gravida nisl ut ipsum aliquam placerat. Vestibulum...
Podążając za Kodeksem Pracy każdy pracodawca ma obowiązek zapobiegać oraz przeciwdziałać temu zjawisku, które niestety coraz prężniej zagląda do bram instytucji oraz firm, w których pracujemy. 
Celem szkolenia jest przedstawienie i omówienie aspektów postępowania administracyjnego w praktyce urzędniczej. Warsztaty te kierowane są do pracowników administracji rządowych i samorządowych w przypadkach, których zastosowanie Kodeksu Postępowania...
undicom.pl
tworzenie stron internetowych katowice
created by