Consensus facit legem – Zgoda tworzy prawo
Najczęściej zadawane pytania - Apelacja, co to takiego?
Apelacja, co to takiego?

Jeśli nie zgadzasz się z wyrokiem sądu masz prawo odwołać się do sądu wyższej instancji o zmianę tego wyroku, złagodzenie go, bądź unieważnienie. Dotyczy to wszystkich wydziałów sądu oraz wszystkich wyroków. Apelacją możemy zaskarżyć wyrok w całości lub tylko jego część.

Trzeba to konkretnie zaznaczyć we właściwym piśmie procesowym. Określamy dokładnie, że nie zgadzamy się z wyrokiem w części dotyczącej kwalifikacji prawnej czynu, z całością rozstrzygnięcia o karze i środkach karnych lub z wyrokiem w całości. Aby wnieść apelację należy najpierw złożyć pisemny wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku. Natomiast od chwili doręczenia uzasadnienia wyroku mamy 14 dni na wniesienie apelacji, którą składamy na piśmie do Sądu Odwoławczego, za pośrednictwem Sądu, który wyrok wydał. Trzeba też pamiętać, iż przepisy dotyczące apelacji mówią jasno, że tylko te rozstrzygnięcia i ustalenia, które naruszają nasze prawa lub szkodzą naszym interesom można zaskarżyć. To oznacza, że oskarżony nie może wnieść apelacji od wyroku uniewinniającego, domagając się skazania.

Wyroki sądów apelacyjnych w podobny sposób można zaskarżyć do Sadów wyższej instancji. W przypadku apelacji warto korzystać z fachowej pomocy prawnej.

KontaktSzybka porada
SONDA
Obecne zarobki sędziów i prokuratorów są:
wystarczające
zbyt wysokie
za niskie
Zobacz wyniki
Wróć do głosowania
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY
Pracujący emeryci nie są w Polsce nowym zjawiskiem. Polskie prawo nie zabrania „dorabiać” do emerytury. Istnieje kilka drobnych kruczków, których pracujący emeryci muszą przestrzegać żeby nie stracić świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń...
Lorem Ipsum is simply Lorem
Maecenas sed turpis at nibh ultrices scelerisque. Proin imperdiet tortor in justo laoreet pretium. Donec tristique leo eu lacus pretium eu aliquam lectus rhoncus. Cras in lacus massa. Nunc id nibh purus, sit amet imperdiet arcu. Fusce sed elit diam, a pharetra ligula. Integer eget nisl neque, a...
Rodzice uczniów zgodnie z ustawą nie mają obowiązku wykupywać dzieciom polisy NNW. Szkoły nie mogą też zmusić ich do grupowego ubezpieczenia. 
undicom.pl
tworzenie stron internetowych katowice
created by