Consensus facit legem – Zgoda tworzy prawo
RODZINA - WIADOMOŚCI

Przesunięcia terminów płatności składek ZUSowskich przez samorządy

Przesunięcia terminów płatności składek ZUSowskich przez samorządy
Ministerstwo finansów wyklucza możliwość przesunięcia terminu płatności składek na ubezpieczenia społeczne przez samorządy. W ocenie resortu zagraża to płynności finansowej ZUS.
 
W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych ustalone zostały trzy terminy płatności składek na ubezpieczenia społeczne - piątego, dziesiątego i piętnastego dnia następnego miesiąca. W pierwszym terminie płacą jednostki budżetowe i samorządy, w kolejnym osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie, najpóźniej składki uiszczają pozostali płatnicy.
 
Z kolei środki pochodzące z udziału samorządów we wpływach z PIT trafiają do nich do 10 dnia kolejnego miesiąca po wpłynięciu podatku na konto urzędu skarbowego.
 
Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego wystosowało postulat w sprawie ujednolicenia tych terminów. 
 
W odpowiedzi na interpelację nr 368 ministerstwo finansów odpowiedziało, że przesunięcie terminu płatności składek ZUS przez jednostki budżetowe oznaczałoby z jednej strony skumulowanie przelewów w bankach, z drugiej zaś chwiejność finansową ZUS, który wypłaca emerytury i renty w pięciodniowych odstępach. Wypłaty świadczeń przypadają na pierwszy dzień miesiąca, piąty, dziesiąty itd. W związku z tym – co podkreśla resort – ustalone terminy płatności składek mają na celu zapewnienie ZUS płynności finansowej.
 
Ministerstwo nie widzi podstawy, aby twierdzić, że jednostki samorządu terytorialnego zmuszane będą do naruszania dyscypliny finansów publicznych, co sugeruje w swoim piśmie Zrzeszenie PBiWWL.
 
Resort finansów wskazuje na fakt, że subwencja oświatowa trafia do samorządów w dwunastu ratach miesięcznych w terminie do 25. dnia miesiąca poprzedzającego wypłatę wynagrodzeń. Co oznacza, że jst otrzymują te środki przed płatnością składek ZUS. 
 
Ponadto, jak zaznacza resort, w 2008 roku wprowadzone zostało udogodnienie, które sprawiło, że większość środków z udziału w PIT przypadających za grudzień samorządy otrzymują już tego samego miesiąca. 
 
Na 15. przypada natomiast termin comiesięcznej płatności rat podatku od nieruchomości dla podatników będących osobami prawnymi. Taki sam termin płatności obowiązuje również w podatku rolnym i leśnym.
 
W ocenie ministerstwa rozłożenie w czasie wpływów z różnych źródeł nie powinno więc powodować problemów w terminowości opłacania przez jst składek ZUS. Gdyby mimo to trudności się pojawiły resport sugeruje tzw. finansowanie krótkoterminowe.
 
źródło:
PAP

PODZIEL SIĘ:
KOMENTARZE
DODAJ NOWY KOMENTARZ
Autor
Treść
Przepisz kod z obrazka
ZOBACZ TAKŻE
Komu przysługuje w Polsce emerytura
26 stycznia 2012, 14:23
Aktualnie w polskim systemie emerytalnym, świadczenie to jest wypłacane na podstawie dwóch systemów. Pierwszy system obowiązkowy jest dla osób, które urodziły się przed 1949 roku. Jest to tzw. stary system emerytalny, do uzyskania świadczenia w tym systemie wymagany jest odpowiednio udokumentowany staż pracy i osiągnęły wiek emerytalny.  czytaj więcej
25 października 2012, 13:43
25 października 2012, 13:43
25 października 2012, 13:42
Łukasz Robaszkiewicz
Radca Prawny - Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Specjalizuje się w - prawie rodzinnym i opiekuńczym, w szczególności: rozwody, separacje, podział majątku wspólnego, alimenty, ustalenie ojcostwa. Aktualnie - poza...
Paweł Hudzik
Prawnik - Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Specjalizuje się w - prawie administracyjnym, prawie pracy a także w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Aktualnie - poza działalnością w Doradzamyprawnie.pl, prowadzi...
Grzegorz Olszowski
Prawnik - Absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Specjalizuje się w - postępowaniach egzekucyjnych, prawie handlowym, upadłości konsumenckiej. Aktualnie - poza działalnością w Doradzamyprawnie.pl, pełni...
Dariusz P. Kała
Doktorant - w Katedrze Podstaw Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Specjalizuje się w - prawie cywilnym i prawie cywilnym procesowym. Aktualnie - poza działalnością w...
zobacz wszystkich naszych prawników »
SONDA
Obecne zarobki sędziów i prokuratorów są:
wystarczające
zbyt wysokie
za niskie
Zobacz wyniki
Wróć do głosowania
undicom.pl
tworzenie stron internetowych katowice
created by